Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

4 grudnia, 2019 0 przez Doradca Inwestycyjny

Duński Saxo Bank jak co roku dał swoich 10 szokujących prognoz na najkrótszy rok. Tym jednocześnie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Grupy Europejskiej, Donald Trump przegra wspólnie z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja bycie się… zdobytym w istot młodej i czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to pytania, które potrafiły wstrząsnąć światem
Bank co roku chroni przed mało prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie stał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją już są „szokujące prognozy” specjalistów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak podkreślają autorzy raportu, istnieje toż „układ mało prawdopodobnych, jednak często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami walutowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, iż nie są wtedy jego oficjalne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich wyjścia wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że wydarzenia o najwyższym zysku – szokujące dla świata – to też prawie spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, iż w 2020 roku niemal pod każdym względem tematem nadrzędnym będzie gruntowna zmiana status quo. Rok ten podobno być jak wielkie wahadło, wydobywające się w obrotu przeciwieństw dotyczących polityki w znaczeniu ogólnym, polityki fizycznej i fiskalnej, a jeszcze – co równie istotne – ochrony środowiska. W tekście szeroko rozumianej polityki świadczyło to nagłą porażkę populizmu, zastąpionego zamiłowaniem do „uzdrowienia” zamiast do podziału społeczeństwa. W nawiązaniu do wykonywania polityki mogłoby wtedy znaczyć, że banki centralne zejdą na dalszy plan, oraz może nawet kilka znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich osobę w terenie kosztów połączonych z bazą i metodą klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym zdobytym w istot młodej i czarnej energii
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Stanach Zjednoczonych w kontaktu z brakiem zwrotu z inwestycji w ostatnim regionie, wezmą z okazji i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w bezpośrednich krajach. Zbiegnie się zatem w terminie z pozostałą rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie toż zaskoczeniem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich prac i osiąganie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na znaczniejsze ceny spowodują, że cena ropy Brent wróci do stanu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji zaprezentuje się to kluczowym zwycięstwem nie ale dla Rosnieftu, lecz także dla finansów publicznych, w których próg rentowności budżetu na 2019 r. umieszczałem się na cenie ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Ponadto w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na efekt zbyt dużego szumu medialnego i małych zwrotów z inwestycji. Natomiast w wagę kolejnych słów w terenie polityki klimatycznej podejmowanych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skoncentruje się na rowerach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obydwu frontach: po ważne jako najszybszy na świecie dostawca przydatnego w samochodach palladu, a w 2019 r. odnotowującego same z najskuteczniejszych efektów na rynkach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Dom oraz wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy rozwój cen tego metalu.

Po drugie, Rosja wykorzysta na odejściu od kobaltu i zwiększeniu wykorzystywania niklu na placu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, oraz najwięksi niemieccy producenci samochodów otworzą w sumy rozwijać produkcję, by zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na warunek eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w rezultacie zwiększonego popytu i doskonalszych stawek i też gdy w wypadku Rosnieftu ceny jego historii wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie polecać wartość kosztem wzrostu
Notowany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) znacznie w tyle, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg z momentu zakończenia systemu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do systemu czysto fiducjarnego dolara, w ramach jakiego nie lecz w Stanach Zjednoczonych, jednak a na całkowitym świecie zawarto na plac biliony USD w stron kredytów. Każdy cykl kredytowy wymaga coraz niższych stóp procentowych i jeszcze popularniejszych bodźców, aby uniknąć całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i światowego systemu finansowego.

Z koncentracje na fakt, iż stopy procentowe odnalazłyśmy się w niskich rejonach skali, a braki w Stanach Połączonych są duże i nadal rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do rozszerzenia bilansu w sposób przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w szans na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś innego: płace a ceny zaczną szybko występować w wagę, jak powody będą dołączać do gospodarki, gdy na ironię z względu niewystarczających programów i wykwalifikowanej siły roboczej w skutku wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z kolei koszt kapitału, eliminując z sektorze spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą walczyć o finansowanie. W ujęciu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie jedynie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie wyjątkowo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot metody i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, jeżeli w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu planu na poziomy (tiering), który przyczynił się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki wciąż będą zmagać się z ważnym kryzysem. Będą potrzebowały się zmierzyć z trudnym otoczeniem gospodarczym i ekonomicznym, prezentującym się strukturalnie wyjątkowo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co coraz bardziej obniży stopę zwrotu z kapitału innego banków – oraz walką ze części przedsiębiorstw z sektora fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy ruch a na startu stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej opowiadająca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez większy okres może poważnie zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do rozpoczęcia zadań i zastosowania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę gospodarczą i zwiększy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w krótkim czasie nastąpi kolejna, która szybko doprowadzi stopę referencyjną do niczego, oraz do końca roku nawet kilka ponad.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja notowanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z końca finansowego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do wartość w czerwcu 2014 r., kiedy to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z ważnej recesji kredytowej. Od obecnego etapu na rynek ten wpływały negatywnie dwie duże roli. Pierwszą spośród nich był rozwój produkcji gazu z łupków w Stanach Zjednoczonych i szybkie postępy w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Wtedy miała miejsce istna amerykańska rewolucja w obrębie produkcji ropy z łupków, w skutku której Stany Zjednoczone broniły się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą wartością był żyjący kapitał polityczny i powszechny będący za grą ze zmianami klimatycznymi, powodujący znaczny wzrost popytu na energię odnawialną. W rezultacie niższych wartości i wychodzenia przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji spółek z branży paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z sektora czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC jeszcze dłużej ograniczać będzie wybranie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a popyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie zaprezentuje się wygrany – zaś będzie toż równocześnie sygnał alarmowy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo krótką reklamą była reklama rządu Republiki Południowej Afryki pod skutek ostatniego roku, iż w kontaktu z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z punktami spółki energetycznej ESKOM i mieszkania dostaw trendu w całym kraju przyszłoroczny budżet wzrośnie do ostatniego szczebla z ponad dekady (6,5 proc. PKB), co stanowi zdecydowane pogorszenie po tym, jak rząd zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w układzie tych kilku lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w owym poziomie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM zapewne być jedyną kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: mogą oni stracić chęć dalszego finansowania kraju, który z kilkudziesięciu lat nie stanowi w bycie uporządkować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą i a pozostałe gospodarki wschodzące o niskiej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą szczególnie zróżnicowane z lat. RPA chce w obrotu bankructwa.

Zobacz też: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu wpadną we każdych

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i zrobi wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki wzrostowi zainteresowania inwestorów w wagę wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. podejmie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny dojdą do zrozumienia w myśli co chwila tymczasowego zawieszenia stoi w tekście taryf celnych, polityki monetarnej i kupna produktów rolnych.

A już na startu 2020 r. gospodarka amerykańska zacznie się dusić: braki w handlu z Chinami nie ulegną istotnej poprawie, a wraz nie będzie możliwy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze względu na pytania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w zestawach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, a jego rada w ramach tej deski ratunku spróbuje nowego podejścia, aby odzyskać kontrolę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W konstrukcjach tej koncepcji amerykański podatek dochodowy z osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać prac w Stanach Zjednoczonych razem z deklarowanymi zasadami „jasnego i bzu handlu”.

Program ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od cen podanej w wysokości 25 proc. na jakiekolwiek przychody brutto na placu amerykańskim generowane z prac zagranicznej. Uczyni to silne protesty ze części partnerów handlowych, skoro będą aktualne w treści stare taryfy w drugim wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy zagraniczne mogą przekazać swoją pracę do Poziomów Zjednoczonych w planie uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje moment
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i praktyczna zmiana stanowiska w wagę działań na myśl lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, dopuszczając do wdrożenia istotnego bodźca finansowego i pewnego umocnienia SEK. Jak często stanowiło wówczas znaczenie w wypadku szwedzkiej polityki, również gdy na startu lat 90., kiedy to Szwedzi posunęli się za dobrze w progresywnym opodatkowaniu, dopuszczając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w nawiązaniu do imigracji przybyła do punktu, w którym społeczeństwo było się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje bogatą i nadal będącą grupę obywateli, którzy kwestionują tę formę, tym samym wykluczając ich z ogólnej debaty. Mimo że demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w debacie wszystkim grupom istotnej wielkości, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną decyzję o zignorowaniu przeciwników imigracji, których liczba przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, kiedy również ich myśli były łatwe: otwartość i równość dla ludziach i zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

A każde zbyt daleko posunięte życie może przytłaczać, oraz wszystkie rodzaje wymagają być modyfikowalne w wypadku zmiany okoliczności, by mogły dalej funkcjonować. Pozostałe kraje nordyckie będą występować o „warunkach występujących w Szwecji” jako o zagrożeniu, a nie jako o modelu najlepszych praktyk. Szwecja odnajdzie się w recesji, oraz ze względu na nasz status małej, otwartej gospodarki, będzie niezmiernie wrażliwa na wszystkie spowolnienie. To doświadczenie kryzysu, zarówno społecznego, kiedy i przemysłowego, zapewni mandat do zmian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom osób i milenialsów
Wybory w Stanach Zjednoczonych w 2020 r. zapewnią demokratom kontrolę nad Białym Domem i obiema izbami Kongresu. Akcje dużych spółek z sektora opieki zdrowotnej i branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają obiecująco dla Trumpa, również jak elektorat. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest niemodny i biały, czyli należy do grupy demograficznej, która zanika w liczbach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a więc kobiety w wieku 20-40 lat, które są dużo bardziej elastyczne.

Milenialsi, i nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Stanach Zjednoczonych, w jeszcze znaczniejszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a jeszcze obawami przed zmianami klimatycznymi, w tekście których prezydent Trump pełni rolę piorunochronu buntu jako kobieta zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi stawiają się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno osoby z zamożniejszych przedmieść, kiedy i milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę nad 20 mln głosów, zwiększą kontrolę nad Izbą Reprezentantów, i nawet do jakiegoś okresu przejmą władzę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i negocjacje w sprawie cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry idą z UE
Węgry od momentu przystąpienia do UE w 2004 r. odnosiły wielkie sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo daje się funkcjonowań w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę założoną w art. 7, wybierając się na nakładane przez Węgry – a w naturze premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i braci robiących na sprawa praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że region ten po prostu się zabezpiecza, chroniąc naszą kulturę przed masową imigracją.

To złe do mieszkania status quo, a obie części będą tworzyły trudności z dojściem do zrozumienia w 2020 r., kiedy procedura założona w art. 7 będzie powoli procedowana w porządku UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co stanowi istotną zmianę retoryki, która zbiega się w terminie z transferami z UE, ale zaniknie w układzie najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) podzieje na cen, a koszt w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ rynki będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą jeszcze rozważać swoje inwestycje na Węgrzech.

10. Azja otworzy nową walutę rezerwową, aby uwolnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i zrobi spadek cen dolara o 30 proc. w związku do złota. Aby stawić czoła powiększającej się rywalizacji handlowej i dolegliwościom związanym z żyjącymi zagrożeniami ze części Bądź Zjednoczonych w nawiązaniu do dolara amerykańskiego i władzy nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych otworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR postrzegać będzie 2 dolarom amerykańskim, co uczyni z ADR największą część walutową na świecie. Celem tego działania jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Polskie gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w sytuacji prowadzenia całego handlu w ostatnim rejonie jedynie w ADR, przy czym najistotniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i światy OPEC – chętnie podpiszą taką umowę ze względu na rosnące uzależnienie z rynku azjatyckiego. Redenominacja ważnej ilości światowego handlu i odizolowanie jej z dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Związane będą postrzegać coraz mniejszy napływ materiałów na kupowanie swojego podwójnego deficytu. W układzie tylko kilku miesięcy USD podzieje na cen 20 proc. w związku do ADR i 30 proc. w związku do złota, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus